طیف گسترده ای از جیوه

جیوه  یک فلز سنگین سمی که می‌تواند مشکلات جدی و پایداری برای سلامتی ایجاد کند در مکان‌هایی که انتظارش را ندارید ظاهر می‌شود.

اکنون بیش از دو سال از اجرایی شدن کنوانسیون میناماتا می گذرد که یک معاهده جهانی برای حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست در برابر اثرات نامطلوب جیوه است. اما تولید بسیاری از محصولات حاوی جیوه قرمز در رادیو قدیمی در سراسر جهان ادامه دارد.

Rossana Silva Repetto، دبیر اجرایی کنوانسیون Minamata می‌گوید: جیوه باید با استفاده از یک رویکرد دایره‌ای مدیریت شود که هدف آن محافظت از سلامت انسان و محیط زیست در برابر اثرات منفی جیوه و ترکیبات جیوه است.

خبر خوب این است که طیف گسترده ای از جایگزین های ایمن و با عملکرد بالا برای آموزش اسکاج جدید محصولات حاوی جیوه توسعه یافته است.

به لطف کنوانسیون میناماتا  به ویژه ماده 4 که کشورها را ملزم می کند اقداماتی را برای حذف تدریجی تولید و تجارت محصولات حاوی جیوه انجام دهند و ضمیمه A که ضرب الاجل هایی را برای این فرآیند تعیین می کند فقط یک مسئله زمان است که جیوه وجود دارد. جایگزین های رایگان به طور کامل جایگزین همتایان سمی تر خود می شوند.

پیش از سومین کنفرانس اعضای کنوانسیون میناماتا، که از 25 تا 29 نوامبر در ژنو گرد هم می‌آید، فهرستی از مفیدترین نوآوری‌ها را که 100 درصد بدون جیوه هستند، گردآوری کرده‌ایم.

آمالگام دندانی که برای پر کردن حفره‌های دندان استفاده می‌شود، به طور سنتی از ترکیبی از لباس مجلسی جیوه و آلیاژ فلزی حاوی نقره، قلع و مس ساخته می‌شود.

دانشمندان تعدادی جایگزین بدون جیوه برای پرکردن ابداع کرده‌اند، اما اینها نسبت به آمالگام سنتی گران‌تر هستند و چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

جایگزین‌ها شامل پرکننده‌های کامپوزیتی هستند که می‌توانند از کوارتز شیشه‌ای پودری، سیلیس یا سایر ذرات سرامیکی اضافه شده به پایه رزین ساخته شوند.

پر کردن گلاس آینومر، که یک پیوند شیمیایی با دندان ایجاد می کند. و منبت چینی یا طلا که ماندگاری بسیار بالایی دارند اما نسبتاً گران هستند. روش‌های دیگری از جمله لیزر، اولتراسوند و درمان‌های مبتنی بر دارو برای تحریک بازسازی کیک هویج و دارچین با پف زیاد عاج نیز در حال توسعه هستند.

 • منابع:
  1. Many products still contain mercury
 • تبلیغات: 
  1. پتانسیل کود مرغی در کشت ماگ سفید
  2. لباس کودکان و نحوه پوشیدن آن
  3. تحقیقاتی بر روی فوائد سیب خشک
  4. ناکافی کود باعث کاهش حاصلخیزی تولید خیار